بررسی گلکسی نوت 20 و نوت 20 اولترا

Saturday، ۲۹ Shahrivar ۱۳۹۹

بررسی گلکسی نوت 20 و نوت 20 اولترا

سامسونگ برای خانواده نوت 20 خودش هم مانند نسل قبلی دو گوشی را معرفی و عرضه کرد که نسخه اولترا در برخی بخش‌ها مانند دوربین و صفحه‌نمایش قدرت بیشتری دارد. در این بررسی به مرور این دو گوشی تجربه کاربری خودمان در مدتی که از آن‌ها استفاده می‌کردیم می‌پردازیم.

به زمانی رسیدیم که سامسونگ هر سال خانواده جدیدی را به کهکشانی‌های خودش اضافه می‌کند که امسال نام این خانواده جدید گلکسی نوت 20 نام‌گذاری شد.

گلکسی نوت 20 امسال در دو نسخه عرضه شد، مانند نسل قبل، اما تفاوت اینجاست که این بار نسخه‌ای که نام اولترا را ندارد از جهات بسیاری با نسخه قدرتمند تفاوت دارد که در این بررسی به طور کامل به آن‌ها هم می‌پردازیم.

ادامه این بررسی را همراه دیجی تل باشید تا با هم ببینیم این دو گوشی چه حرف‌هایی برای گفتن دارند و در برابر رقبا چه عملکردی از خودشان نشان می‌دهند.

طراحی

در بخش طراحی با گوشی‌هایی روبرو هستیم که ترکیبی از نسل قبلی و گوشی‌های گلکسی 20 هستند. از نسخه اولترا شروع می‌کنیم. در این نسخه در قاب جلو شباهت زیادی بین این گوشی با گلکسی نوت 10 پلاس می‌بینیم. صفحه‌نمایش فضای زیادی از قاب جلو را درگیر کرده و لبه‌هایش کاملا خمیده هستند اما بر خلاف گوشی‌ای مثل پی 40 پرو لبه‌های بالا و پایین خمیده نیستند.

جنس بدنه تو قاب پشتی از شیشه ساخته شده و فریم فلزی است. شیشه‌ای که تو این نسل استفاده شده بر خلاف نسل قبلی کاملا مات طراحی شده که ظاهری بسیار لوکس‌تر و پرقدرت‌تر را برایش به همراه آورده در کنار اینکه دیگر خبری از اثرانگشت و کثیفی در قاب پشتی نیست.

این گوشی در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شود که ما اینجا رنگ برنزی را داریم و خاص‌ترین و متفاوت‌ترین رنگ این گوشی به حساب می‌آید و واقعا رنگی زیبا و متفاوت است.

نوت 20 اولترا در نگاه اول و بدون دست گرفتن به نظر گوشی سنگینی است اما زمانی که آن را دست می‌گیرید متوجه می‌شوید مانند نسل قبلی با گوشی‌ای کاملا خوش دست و کم وزن روبرو هستید که بالانس وزنی به بهترین شکل ممکن در آن انجام شده و حس کاملا متفاوت و خوبی را منتقل می‌کند.

لبه‌های قاب پشتی در این گوشی مانند نسل قبل خمیده است و لبه‌های بالا و پایین هم باز مانند نسل قبل تخت طراحی شده تا ظاهری متفاوت برای گوشی به همراه آمده باشد. فریم دستگاه به جز در محل‌هایی که کلیدهای کنترلی هستند کاملا نازک‌اند و به همین خاطر هیچ گزینه‌ای به جز همین کلیدهای کنترلی در فریم اطراف دیده نمی‌شود و در عوض بالای گوشی درگاه سیم‌کارت‌ها کنار میکروفون دوم و پایین گوشی درگاه تایپ سی، اسپیکر، میکروفون اصلی و محل قرارگیری قلم دیده می‌شوند.

نسبت ابعاد هم در این گوشی خیلی خوب رعایت شده و باعث شده این گوشی از همه نظر در دست خوب جای بگیرد و حس خوبی برای استفاده طولانی‌مدت داشته باشید.

به سراغ نسخه معمولی برویم. نوت 20 شباهت بیشتری به خانواده اس 20 می‌دهد تا گوشی‌ای از خانواده نوت. صفحه‌نمایش کاملا تخت طراحی شده که در گوشی‌ای با این قیمت که عنوان یک پرچم‌دار را با خودش یدک می‌کشد چندان مناسب نیست. 

جنس بدنه گلکسی نوت 20 هم از پلی کربنات (پلاستیک) است یکی از نقاط ضعف اصلی گوشی در برابر برادر بزرگ‌ترش و بقیه گوشی‌های پرچم‌دار است. 

قاب پشتی خمیدگی دارد و فریم هم، که جنسی فلزی برایش در نظر گرفته شده، مانند نوت 20 اولترا نازک است و در بخشی که کلیدهای کنترلی قرار گرفته‌اند ضخامت بیشتر شده. بالای گوشی درگاه سیم‌کارت‌ها کنار میکروفون دوم دیده می‌شود و پایین گوشی درگاه تایپ سی کنار اسپیکر اصلی، میکروفون اصلی و قلم دستگاه هستند. 

نوت 20 گوشی‌ای خوش‌دستی است و از یک پرچم‌دار سامسونگ به جز این انتظاری نیست اما حسی که نوت 20 اولترا منتقل می‌کند در اینجا دیده نمی‌شود و حس لمس یک گوشی 1000 دلاری به کاربر دست نمی‌دهد و بیشتر حس یک میان رده را دارید. 

بیرون‌زدگی لنزهای دوربین اصلی در نوت 20 اولترا خیلی زیاد است و طبیعی است برای یک گوشی در این سطح با امکاناتی که در بخش دوربینش در نظر گرفته شده باید شاهد این بیرون‌زدگی برای لنزهای دوربین اصلی باشیم اما در مقابل بیرون‌زدگی لنزها در دوربین اصلی نوت 20 خیلی کم است و همین نشان می‌دهد خبری از آن زوم دوست داشتنی که در نوت 20 اولترا می‌بینیم اینجا نیست. 

تفاوت دیگری که در این گوشی دیده می‌شود این است که قاب جلو و عقب نوت 20 اولترا با نسل جدید گوریلاگلس پوشانده شده به نان گوریلاگلس ویکتاس اما در نوت 20 می‌بینیم که صفحه‌نمایش با گوریلاگلس 5 پوشانده شده. 

صفحه‌نمایش

در این بخش دو گوشی تفاوت زیادی دارند. برای نوت 20 اولترا صفحه‌نمایشی با اندازه 6.9 اینچ در نظر گرفته شده که رزولوشن QHD دارد اما برای نوت 20 صفحه‌نمایش اندازه 6.7 اینچی دارد که رزولوشنش فول اچ دی است. 

اما تفاوت اصلی در اینجاست که در نوت 20 اولترا می‌بینیم که صفحه‌نمایش نرخ نوسازی 120 هرتزی دارد که برای پرچم‌داری در سال 2020 الزامی است اما در مقابل برای نوت 20 نرخ نوسازی صفحه‌نمایش 60 هرتزی است که برای پرچم‌دار سال 2020 نقطه ضعف است. 

از نظر کیفیت با صفحه‌نمایش‌هایی روبرو هستیم که انتظار شما را از یک گوشی سامسونگی کاملا برآورده می‌کند. صفحه‌نمایش این دو گوشی بسیار شفاف هستند و محتوایی کاملا تمیز و بدون نقص را از آن‌ها دریافت می‌کنید و از این نظر نمی‌توان گفت که صفحه‌نمایش نوت 20 خیلی عقب‌تر از صفحه نوت 20 اولترا است. 

همه چیز کاملا واضح است، رنگ‌ها بسیار چشم‌نواز هستند و عمق رنگ مشکی فوق العاده است. در ضمن اینکه نور هر دو صفحه‌نمایش هم خیلی خوب است و هیچ مشکلی در محیط باز برای مشاهده محتوا زیر نور خورشید ندارید. 

نکته‌ای در مورد صفحه‌نمایش نوت 20 اولترا دیده می‌شود؛ امکان استفاده از رفرش ریت 120 هرتزی فقط زمانی وجود دارد که کیفیت را روی فول اچ دی قرار داده باشید.

تنظیمات صفحه‌نمایش چیزی اضافه نسبت به گوشی‌ای مانند اس 20 اولترا ندارد و همان قابلیت‌های دارک مود، آلویز آن، اج اسکرین و …. را هم اینجا می‌بینیم.

سخت افزار

در هر دو گوشی شاهد استفاده از یک سخت افزار هستیم. هر دو روی خودشان چیپ اگزینوس 990 را می‌بینند که قدرتمندترین چیپ ساخته شده توسط سامسونگ است.

هر دو گوشی به خوبی می‌توانند از پس تمام کارهایی که به آن‌ها بسپارید بربیایند. هر دو در اجرای بازی‌های سنگین کوچک‌ترین مشکلی ندارند و می‌توانید به عنوان یک گوشی مناسب بازی روی آن‌ها حساب کنید اما بدون شک نوت 20 اولترا می‌تواند تجربه بهتری را در بازی کردن به شما منتقل می‌کند به سبب اینکه می‌توانید از رفرش ریت 120 هرتزی روی آن استفاده کنید. 

اسپیکر

هر دو تا گوشی به دو تا اسپیکر مجهز هستند که یکی از آن‌ها پایین گوشی در نظر گرفته شده و دیگری داخل خروجی صدای مخاطب. از نظر اسپیکر روی هر دو گوشی می‌توانید حساب باز کنید و خیالتان راحت باشد که یکی از بهترین اسپیکرهای دوتایی را بین گوشی‌های هوشمند در اختیار دارید که برای فیلم دیدن و بازی کردن گزینه بسیار خوبی هستند.

امینت

همان دو روش امنیتی که برای گوشی‌های هوشمند امروزی می‌بینیم در این دو گوشی هم در نظر گرفته شده. سنسور اثرانگشت و تشخیص چهره دو روش امنیتی برای هستند که سنسور اثرانگشت داخل صفحه‌نمایش قرار گرفته و تشخیص چهره با کمک دوربین سلفی انجام می‌شود.

سنسور اثرانگشت

سامسونگ در بخش سنسورهای اثرانگشت همیشه یک قدم از رقبایش عقب‌تر بوده اما در این گوشی‌ها در بخش اثرانگشت عملکرد خیلی خوبی از خودش به جای گذاشته.  سنسور اثرانگشت خانواده نوت 20 در زمان کمی می‌تواند اثرانگشت کاربر را شناسایی و قفل دستگاه را باز کند؛ در ضمن اینکه برایشان تفاوتی ندارد انگشت خودتان را از چه سمتی روی سنسورها قرار دهید.

تشخیص چهره

دوربین سلفی این وظیفه را به عهده دارد و می‌توانید روی عملکرد خوبش به خوبی حساب کنید. شناسایی چهره با سرعت زیاد و هم در نور کم و هم در نور زیاد به خوبی انجام می‌شود اما خب سخت افزار جدایی مانند آنچه در گوشی‌های آیفون یا خانواده پی 40 می‌بینیم در اینجا دیده نمی‌شود و بنابراین امنیت پایین‌تری دارند.

نرم افزار

در بخش نرم افزار از اندروید نسخه 10 استفاده شده که روی خودش رابط کاربری وان یو آی نسخه 2.5 را می‌بینید.  در مراسم معرفی این گوشی‌ها سامسونگ اعلام کرد که حتما تا 3 به روزرسانی سیستم عامل برای گوشی‌های خانواده نوت عرضه می‌شود. از نظر کلی این نرم افزار تفاوت خیلی زیادی با نرم افزاری که در خانواده اس 20 دیده بودیم ندارد و رابط کاربری همان شکل و شمایل را دارد در عین حال که با توجه به سخت افزار این گوشی‌ها خیلی نرم و روان کار می‌کند و بر خلاف آنچه روی گوشی‌های میان رده به پایین سامسونگ می‌بینیم خبری از لگ های گاه و بی گاه نیست.

قلم S Pen

بخش متفاوت گوشی‌های خانواده نوت با دیگر گوشی‌های موبایل قلم است که سامسونگ نام اس پن را برای این بخش از گوشی‌ها در نظر گرفته. این قلم هر سال با عرضه نوت های جدید پیشرفت‌های در خور توجهی در خودش دیده تا امروز که به بلوتوث مجهز شده و بهبودهای زیادی در آن دیده می‌شود.

از نظر کلی این قلم با قلمی که در خانواده گلکسی نوت 10 دیده بودیم تفاوت ظاهری ندارد اما یکی از مهم‌ترین بهبودهایی که در آن صورت گرفته این است که سامسونگ نرخ تاخیر را به طرز باورنکردنی ای کاهش داده. این کاهش نرخ تاخیر سبب شده زمانی که روی نوت 20 اولترا در حال نوشتن هستید اینطور به نظرتان می‌آید که روی کاغذ در حال نوشتن هستید و بسیار بسیار به نوشتن روی کاغذ نزدیک شده است.

لبته روی نوت 20 نسخه معمولی نرخ تاخیر تا به این اندازه کاهش نداشته و تقریبا حس و حالی که در نوت 10 می‌بینیم اینجا دیده می‌شود و کاملا متفاوت با آن چیزی است که در نوت 20 اولترا می‌بینیم.

امکانات دیگر از جمله کنترل کردن بخش‌هایی از گوشی مثل منوی دوربین یا اسکرین شات گرفتن حرفه‌ای هم اینجا دیده می‌شوند که شبیه به همان چیزی هستند که در نسل قبلی دیده بودیم.

دوربین

می‌رسیم به بخش مهم در خانواده نوت 20 به خصوص نوت 20 اولترا.

برای لنز اصلی نوت 20 اولترا از سنسوری 108 مگاپیکسلی استفاده شده که مجهز به OIS است. لنز بعدی در این گوشی سنسور 12 مگاپیکسلی دارد و مسئول بیرون‌زدگی قاب دوربین در قاب پشتی به حساب می‌آید. این لنز در حقیقت یک لنز پریسکوپ است که قابلیت زوم 5 برابری اپتیکال و زوم 50 برابری هیبریدی را برای نوت 20 اولترا فراهم کرده. 

یک لنز اولترا واید هم داریم که سنسوری با رزولوشن 12 مگاپیکسل دارد که تا 120 درجه را توانایی پوشش دارد.

در سمت دیگر لنزهای نوت 20 را داریم؛ لنز اصلی در نوت 20 سنسور 12 مگاپیکسلی دارد با تجهیز به OIS. لنز اولترا واید در این گوشی سنسور 12 مگاپیکسلی برایش در نظر گرفته شده با قابلیت پوشش دهی تا زاویه 120 درجه و در نهایت یک لنز تلفوتو با سنسور 64 مگاپیکسلی داریم که به OIS مجهز است و قابلیت زوم 3 برابری هیبریدی را فراهم می‌کند. 

دوربین سلفی تو هر دو تا گوشی شبیه به همه با سنسور 10 مگاپیکسلی و دوربین اصلی در هر دو گوشی توانایی ضبط ویدیو با رزولوشن 8K را دارند.

باتری

در بخش باتری از نظر ظرفیت دو گوشی به هم دیگر نزدیک هستند با وجود اینکه انتظار می‌رفت نوت 20 اولترا باتری پرظرفیت‌تری داشته باشد به سبب اینکه کار سخت‌تری پیش روی خودش دارد. برای نوت 20 اولترا باتری 4500 میلی آمپری و برای نوت 20 باتری 4300 میلی آمپری در نظر گرفته شده. 

متاسفانه ما شارژر گوشی‌ها را در اختیار نداشتیم که بتوانیم تست شارژ بگیریم اما در بخش شارژ دهی عملکرد نوت 20 بهتر بود و می‌توانید در جدول زیر تست‌های شارژ دو گوشی را مشاهده و با رقبا مقایسه کنید.

بخریم؟

گلکسی نوت 20 اولترا حقیقتا پرچمداری است که نام پرچمدار برازنده آن است و می‌تواند در این بازار که رقابت هر روز سخت‌تر می‌شود سامسونگ را در بین گوشی‌های پرچمدار زنده نگه دارد. همه چیز در مورد این گوشی خوب است و می‌توان گفت که سخت می‌توان ایرادی به آن گرفت البته به جز قیمت که قیمت پایه آن از 1300 دلار شروع می‌شود.

در مقابل گلکسی نوت 20 هم نام پرچمدار را با خودش یدک می‌کشد اما خیلی بویی از پرچمداری نبرده است. بدنه پلاستیکی و صفحه نمایش فول اچ دی در کنار قیمت 1000 دلاری گلکسی نوت 20 به رقبای این گوشی فرصت داده‌اند تا به راحتی از آن پیشی بگیرند و گلکسی نوت 20 را به انزوا ببرند.

شما کدام یک از این دو پرچمدار را انتخاب می‌کنید؟